Čtvrtek, 10 listopadu, 2022
novinky

Jak si vypěstovat slunečnici na semínka, kdy je sklízet a jak semínka slunečnice skladovat

Redakce doporučuje

Slunečnice se pěstují jednoduše, jsou velmi dekorativní a jejich semena jsou výborným a zdravým občerstvením. Obsahují antioxidanty – zejména protizánětlivý vitamín E, kyselinu listovou, hořčík, který zlepšuje náladu, zkrášlují pleť, vlasy a nehty.

Vyberte si jedlou odrůdu slunečnicových semen

Všechny druhy slunečnic mají krásné květiny, ale jen některé jsou schopny vytvořit semínka vhodná ke konzumu. V první řadě si tedy musíte vybrat odrůdu, která produkuje jedlá semínka. Existují nízké a vysoké odrůdy jedlých slunečnic. Nízké mají zpravidla méně semen, ale semena jsou větší. Jedlé vysoké odrůdy produkují vyšší množství o něco menších semen.

Jak si poradit s pěstováním slunečnic
Ke známým odrůdám slunečnice, které se pěstují kvůli chutným semenům patří například: Helianthus Snack, Mammoth Gray Stripe, Sunzilla či obří slunečnice Titan.

Jak a kdy zasadit semínka jedlých slunečnic?

Slunečnice ke svému růstu potřebují teplo a slunce. Zasaďte je tehdy, když na jaře pomine nebezpečí mrazu a teplota půdy se zvýší na přibližně 15 °C.

V teplých polohách můžete sít slunečnice přímo do půdy. V chladnějších se vyplatí slunečnice předpěstovat v interiéru a později přesadit ven. V každém případě je však třeba dávat pozor na kořeny, protože jsou velmi citlivé na porušení.

Slunečnicová semena vysazujte do hloubky asi 2,5 centimetru, do dobře propustné půdy. Výhodou je, že slunečnice tolerují i ​​na živiny chudší půdu. V bohaté půdě vyroste větší a silnější slunečnice s chutnějšími semínky.

Myslete na to, že tyto rostliny potřebují dost prostoru pro sebe, nesaďte je blíže než 50 centimetrů od sebe.

Jak pěstovat slunečnice na semínka?

Slunečnice potřebují alespoň 6 hodin přímého slunečního světla a pravidelnou zálivku. Zpravidla nevyžadují další přihnojování, ale důležité je, abyste udrželi plochu, kde je pěstujete bez plevele. Kontrolujte hlavu slunečnice, když začnou dozrávat semena – v době, kdy hlavička začne klesat pod tíhou semínek, přikryjte ji síťkou, aby je nesežrali ptáci.

Kdy sbírat slunečnicová semena

Semena by se měla sklízet, když zadní část hlavičky květu zhnědne. Můžete ji nechat zhnědnout přímo na rostlině nebo ji po zežloutnutí odstranit. Ve druhém případě nechte i zhruba 10 centimetrů stonku a odříznutou hlavičku zavěste stonkem nahoru, aby semena pokračovala v zrání.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Vaši kancelář udělá hezkou kvalitní, hezký a účelný nábytek

Máte svou soukromou kancelář, do které chodí klienti, a vy jim zde dáváte rady z odvětví účetnictví, daní, poskytujete...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img