Středa, 9 listopadu, 2022
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
InteriérVýhody překližky a její praktické využití

Výhody překližky a její praktické využití

Překližka je při zařizování interiérů stále oblíbenější materiál. Pozornost si získala pro své pevnostní vlastnosti při nízké hmotnosti v porovnání s masivním dřevem, a přestože se to na první pohled nezdá, lze jej použít prakticky kdekoliv.

Překližka sestává z více vrstev lepených dýh, díky čemuž je dostatečně pevná a stálá, přičemž vlákna sousedních vrstev zpravidla směřují kolmo na sebe. Tímto způsobem se dosahuje rozměrové stability a vyvážených hodnot vlastností v obou směrech – na rozdíl od masivního dřeva. Překližka dosahuje ve vztahu ke své hmotnosti vysoké pevnosti, díky čemuž se řadí k materiálům se všestranným použitím.

Mimořádně atraktivní je také pro originální kresbu dřeva, kterou doplňuje charakteristická vůně. V nabídce naleznete široký výběr překližek z různých dřevin (u nás nejčastěji z břízy nebo borovice) as rozmanitými povrchovými úpravami, resp. možnostmi použití (truhlářská, protiskluzová, vodovzdorná). Chcete-li ji použít ve vlhkém prostředí, případně přímo v kontaktu s vodou, je nutné ji důkladně ošetřit, případně použít vhodně upravenou překližku přímo od výrobce. Myslet je třeba i na to, že při řezání, resp. hrubším použití, se snadněji opotřebuje a zničí. Je však trvanlivější než dřevotřískové a dřevovláknité desky a oproti masivu má výhodu ve stálosti tvaru.

Vlastnosti překližky

Vysoká pevnost a tuhost ve vztahu k hmotnosti – umožňuje cenově příznivé použití a montáž v takových oblastech, jako jsou obytné a obchodní podlahy, příčkové stěny, betonářské bednění a také stojaté nosníky (stojiny).

Rovinná rozměrová stabilita – konstrukce vzájemného překřížení sousedních dýh při překližce zajistí to, že rozměry zůstávají relativně neměnné i při tepelně-vlhkostním zatížení, což je zvláště vhodné pro betonářské aplikace.

Smyková pevnost – je přibližně dvojnásobná než u masivního dřeva díky specifické konstrukci překližky. Proto se používá pro výztuhy portálových rámů, stojiny montovaných nosníků a jako tenké vyztužující překližkové desky.

Opracovatelnost – překližka se snadno spojuje hřebíky v blízkosti hran a boků, což je důležité, zejména pokud se použije s relativně úzkým dřevěným opěrným článkem nebo jako ukotvovací stojka a výztuha v portálových rámových konstrukcích.

Odolnost proti nárazu – stejně jako všechny ostatní dřevěné materiály má schopnost přizpůsobit se náhodným krátkodobým zatížením až do úrovně dvojnásobku možného dimenzovaného zatížení, které vydrží. Tato vlastnost je důležitá v případě nakládky materiálu, kde je třeba počítat s nárazem vozidla, nebo v budovách vystavených seismické aktivitě a cyklonům.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper